رضا درودی

پایتخت جهانی کتاب به اینچون رسید

نوشته شده توسط رضا درودی. در اخبار

برچسب: , ,

bookcity

منتشر شده در شهریور ۱۸, ۱۳۹۲ با ۰ دیدگاه

به گزارش لیزنا، سایت رسمی یونسکو اعلام کرد: کارشناسان کمیته بین المللی صنعت کتاب و یونسکو اخیرا در مقر یونسکو گرد هم آمدند و شهر اینچون در کره جنوبی را بعنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۵ نام نهادند.

 این کمیته، شهر اینچون را به دلیل کیفیت برنامه این شهر و تاثیر آن برایجاد تشریک مساعی در بین گروه های مختلف در راستای ارتقای کیفیت کتاب، کتاب خوانی، دسترسی به کتاب و نوشتن برای شهروندان این شهر و شبه جزیره کره به طور کلی انتخاب نمود.

 ایرینا بوکووا، دبیر کل یونسکو، نظر کمیته را  تأئید و از تعداد و کیفیت  درخواست های دریافتی  یونسکو برای عنوان «پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۵»  استقبال کرد.

  گفتنی است، بانکوک پانزدهمین پایتخت جهانی کتاب است و پیش از این مادرید (۲۰۰۱)، اسکندریه مصر(۲۰۰۲)، دهلى‌نو (۲۰۰۳)، آنفرس (۲۰۰۴)، مونترئال (۲۰۰۵)، تورینو(۲۰۰۶)، بوگوتا (۲۰۰۷)، آمستردام (۲۰۰۸)، بیروت(۲۰۰۹)، لوبیانا(۲۰۱۰)، بوینس‌آیرس(۲۰۱۱)، ایروان(۲۰۱۲)، بانکوک (۲۰۱۳) و پورت هارکورت (۲۰۱۴) به عنوان پایتخت کتاب معرفی شده بودند.

 سازمان یونسکو هر سال یک شهر را با کمک سه مرکز بین‌المللی کتاب به عنوان پایتخت کتاب تعیین می‌کند که این سه مرکز انجمن ناشران بین‌المللی کتاب، اتحادیه بین‌المللی فروشندگان کتاب و اتحادیه بین‌المللی انجمن کتابخانه‌ها است و شهرهای تعیین شده به عنوان پایتخت کتاب باید به تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن اقدام کنند.

به اشتراک بگذارید

درباره رضا درودی

رضا درودی

آرشیو نوشته‌های رضا درودی

بدون دیدگاه

هم‌اکنون دیدگاهی در پایتخت جهانی کتاب به اینچون رسید وجود ندارد. شاید دوست داشته باشید برای خود را بیافزایید؟

ارسال دیدگاه